Web Sitesi Sunucusuna Virüs Bulaşması

0
191

 Bilgisayar Kullanım Alışkanlığımız Bilgisayarlar tıpkı cep telefon ve tabletlerimiz gibi günlük olarak başından kalkmadan ve elimizden düşürmeden kullandığımız cihazlardandır. Günümüz toplumlarının %90’ı bu kullanımı yemek içmek kadar zorunlu hale getirmiştir. O halde bizim için vazgeçilmez olan bu kullanımın olumlu tarafları olduğu kadar olumsuz tarafları da mutlaka olacaktır.

Web Sitesi Sunucusuna Virüs Bulaşması

Sosyal medya bizim için günlük olarak sürekli girdiğimiz bir ortam olmasından dolayı bir yerden sonra girdiğimiz sitelerdeki tehditleri gözümüz göremeyecektir. Bundan dolayı karşımıza ne tür virüsler çıkacağını bilemeyiz. Web Sitesi Sunucusuna Virüs Bulaşması Web siteleri üzerinde dolaşırken bazı virüslerin cihazımıza bulaşıp bulaşmadığını bazen bilemeyiz. Bunu bilmeden ve hissetmeden halen kaldığımız yerden devam etmek sonrasında bizi içinden çıkılamayacak bir yola sürükleyecektir.

 Bilgisayar Kullanımımızın Olumlu Olumsuz Yönleri

Bilgisayar kullanımı içerisinde kendimize ait bir sürü kaydı da bilgisayar ortamında tutarız. Gerek önemli gerekse önemsiz olan bu tür kayıtları bilgisayarımız içerisinde sakladığımız gibi internet ortamında da muhafaza ederiz. Günlük olarak her tür sunucu üzerindeki site veya sitelere bulaşabilecek türden virüsler bulunabilir.

Bunları yaptığımızda web sunucuları üzerinde dolaşan virüsler kendi internet ağımızı çökertebileceği gibi dosya, klasör vs. gibi bilgisayarımızdaki her şeye de zarar verebilir. Eğer böyle bir durum olduysa; daha önceden de dosyalarımızı yedeklemediysek bu bize geri dönülemeyecek bir yola sokacaktır. Bu tip durumların yanında içinde yaşadığımız iş hayatında karşımıza çıkabilecek bu tip bir sorunda bu bizim ve iş yerimiz için ticari kayıplara yol açacağından dolayı da ciddi sorunlar doğuracaktır.

 Düzenli Bakım ve Koruma

Bilgisayar kullanımımızın bu kadar fazla olduğu bir dünyada web sunucuları üzerindeki sitelere bulaşan virüslerden kaçınılmaz bir şekilde mahruz kalıyoruz. Bunu önlemek adına virüs bulaşmadan önce yani bilgisayarımızı düzenli ve aralıklı periyotlarla virüs taraması yapmakta ve güvenli olmadığını düşündüğümüz sitelere girmemekte fayda olabileceği aşikârdır.

Bu sebeple dikkatli ve seçici olmalıyız. Her tür web sitesine girmemeli ve sosyal platformlar üzerinde daha verimli dakikalar geçirmeliyiz. Web Sitesi Sunucusuna Virüs Bulaşması Önemli dosya ve klasörlerimize şifre koymalı veya güvenli hissettiğiniz farklı bir cihazda depolamalıyız. Böylelikle bu olumsuz riski en aza indirmiş olup, karşımıza çıkabilecek virüslerden daha az zararla kurtulabiliriz.